Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach

ul. Szkolna 26

07-202 Wyszków

tel: (29) 679-14-66, 7424842

O Zespole

 Zespół Pieśni i Tańca "Wyszków"


 

          Zespół pod nazwą "Wyszków" działał od 1965 roku i był prowadzony z przerwami przez Wacława Główczyka. W 2001 roku z inicjatywy W. Główczyka wznowiono jego działalność przy Gimnazjum w Leszczydole Nowinach, oprócz choreografa z zespołem zaczął pracę Czesław Kwiatkowski zajmując się stroną muzyczną. Po tragicznej śmierci choreografa w roku 2003, na to stanowisko został zatrudniony Pan Piotr Skawski. Do września 2016 r. pełnił funkcję instruktora tańca, choreografa oraz kierownika artystycznego. Od października 2016r. z zespołem pracuje instruktor tańca i choreograf Bartosz Wójcik. W Zespole tańczą  uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz absolwenci. W zajęciach uczestniczą  chętni uczniowie już od klasy I szkoły podstawowej. Obecnie ZPiT Wyszków zrzesza ok. 40 uczniów i absolwentów. Corocznie  w okresie ferii zimowych dzieci i młodzież wyjeżdżają  na kilkudniowe  warsztaty, na których szlifują formę  i przygotowują nowy układ taneczny. W okresie wakacyjnym zespół wyjeżdża na koncerty i festiwale zagraniczne.      

    Zespół wystąpił już na kilkudziesięciu koncertach w kraju i zagranicą. Największym do tej pory sukcesem było:

  • zdobycie I miejsca w festiwalu „Roztańczone Mazowsze" (Puchar Mazowieckiego Kuratora Oświaty - 2004r.)
  • udział w festiwalu na Litwie (2004r.), we Włoszech (2005r, 2010r.), Francji (2006r.), na Białorusi (2007r.), Rumunii (2009r.)
  • występ na koncercie ZPiT „Mazowsze"
  • uzyskanie certyfikatu wydanego przez Polską Sekcję CIOFF (Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń)
  • nagroda Starosty Powiatu Wyszkowskiego "ZA CZYN"- 2011r.
  • zdobycie "Złotej jodły" w Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej "Kielce 2014"

 

Dzieci i młodzież prezentują folklor kurpiowski Puszczy Białej oraz pieśni i tańce z różnych regionów Polski m.in.: Polonez z okolic Wyszkowa, obrazki z okolic Łowicza i Opoczna, tańce i przyśpiewki z okolic Krakowa.

 

 

Kierownictwo organizacyjne: dyr. szkoły Krzysztof Ochmański

Taniec i choreografia: Bartosz Wójcik