Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach

ul. Szkolna 26

07-202 Wyszków

tel: (29) 679-14-66

„Powrócisz tu….” I Zjazd Absolwentów Szkoły w Leszczydole – Nowinach

23 lutego 2019 roku w naszej szkole czas na moment zatrzymał się dla ponad setki absolwentów, którzy przybyli na I Zjazd.  Powrócili, jak za dawnych lat, w zaczarowany szkolny świat. Magia działała i udzieliła się wszystkim. 

Taką niespodziankę dla absolwentów swojej szkoły przygotował po raz pierwszy p. dyrektor Krzysztof Ochmański i komitet zjazdu. Tworzyli go – p. Iwona Ochmańska, p. Teresa Przygoda  i absolwent szkoły p. Artur  Szymański. P. dyrektor z komitetem czuwał nad przygotowaniem i sprawnym przebiegiem zjazdu.  Radość na twarzy i tych młodszych, i tych trochę starszych uczniów, miłe słowa, a nawet łzy radości mówiły jedno – warto było takie spotkanie zorganizować. I trzeba takie zjazdy koniecznie kontynuować. Była Msza Święta, występy uczniów i absolwentów, urodzinowy tort, pamiątkowe zdjęcia. A przede wszystkim pogaduchy, wspominki i spotkania po latach. Na uroczystość przybyli też zaproszeni goście z  Burmistrzem Gminy Wyszków p. Grzegorzem Nowosielskim i radnymi Leszczydołu – Nowin: p. Dariuszem Glinką i p. Andrzejem Lewandowskim na czele.  Obecna też była radna powiatu wyszkowskiego (absolwentka szkoły) p. Iwona Wyszyńska.

Uroczystość rozpoczęła msza w kościele p/w Chrystusa Sługi. Odprawił  ją  absolwent szkoły ks. Jerzy Błaszczak w asyście pierwszego proboszcza parafii ks. Tadeusza Masłowskiego i obecnego proboszcza  ks. Sławomira Idźkowskiego.  Ksiądz Jerzy wygłosił kazanie. Przypomniał w nim historię szkoły, nazwiska wieloletnich dyrektorów i nauczycieli oraz ciekawe epizody z dawnego szkolnego życia, jakże innego od współczesnego. Honorowymi ministrantami byli absolwenci i emerytowani nauczyciele. Absolwenci i obecni nauczyciele z p. dyr. Krzysztofem Ochmańskim czytali modlitwy i nieśli dary do ołtarza. Oprawę muzyczną przygotował zespół państwa Zająców.

Przybywających do szkoły absolwentów witały piosenki z ich szkolnych lat („Kto za tobą w szkole ganiał czy „Ogniska już dogasa blask”), dawna ławka z kałamarzem i drewnianym piórnikiem, uczennica w szkolnym fartuszku z białym kołnierzykiem i  dźwięk ręcznego dzwonka. A na korytarzu czekała na gości wystawa starych fotografii z ich uczniowskich lat.

Spotkanie na sali gimnastycznej poprowadziła absolwentka szkoły – Anna Mróz i uczeń klasy III gimnazjum Wiktor Mikołajczyk. Zgromadzonych absolwentów serdecznie powitał            p. dyrektor Krzysztof Ochmański. Głos zabrał burmistrz p. Grzegorz Nowosielski, dawny radny p. Bogdan Szymański, absolwentka p. Celina Żmijewska. Bożego błogosławieństwa udzielili księża  - Jerzy Błaszczak i Tadeusz Masłowski.  Jak dawna polska tradycja nakazuje pierwszy był polonez. Tańczył w nim dyrektor szkoły, członkowie ZPiT Wyszków i absolwenci. Swoje umiejętności wokalno – taneczne pokazali uczniowie obecni i absolwenci. Prawdziwą gwiazdą był nasz ZPiT Wyszków, który zatańczył kilka tańców, m. in. oberka. Na gitarze zagrała Karolina Zięba z klasy III gimnazjum, taniec nowoczesny zatańczyły dziewczynki z klasy VII – Milena, Maja i Dagmara. Piosenkę „W moim ogródecku” zaśpiewał zespół z klasy IV – Amelia, Lena, Alicja, Sandra  i Amir.  Uczniowie z klas 0 – III pięknie zaśpiewali „Czerwone jabłuszko” i „Uciekła mi przepióreczka”.                   Występy absolwentów rozpoczął Paweł Runo – mistrz wschodnich sztuk walki. Zaśpiewali – Tomek Gorczyca, Krystyna Tarnarzewska i Czesława Ciarkowska. Wystąpili: p. Agata i Michał Płomińscy i zespół p. Zająców. Podziękowania występującym absolwentom i słodkie upominki wręczył p. dyr. Krzysztof Ochmański. Najstarsi absolwenci byli poproszeni na środek sali. Najwięcej uczniów przybyło z rocznika 1957. Najstarszą absolwentką była p. Wanda Czerepska – rok urodzenia 1932. Był urodzinowy tort, wspólne zdjęcia, zwiedzanie szkoły, a na koniec gorący poczęstunek.

Z okazji zjazdu wydaliśmy specjalny numer gazetki szkolnej „Nowinka”, urządziliśmy salę historyczną i wyświetlaliśmy prezentację o naszej szkole. Wszyscy absolwenci otrzymali pamiątkowe znaczki. Na korytarzu obok dawnych zdjęć swoje prace prezentowały talenty plastyczne. Zorganizowaliśmy dwa konkursy: Kto wyszuka w starych szufladach najwięcej zdjęć ze szkoły i najciekawiej namaluje starą szkołę ( dla klas IV – VIII i gimnazjum ) oraz  nową (dla klas 0 – III) czyli „Moja szkoła wczoraj i dziś”.

Oto laureaci konkursu plastycznego:

Klasa „0”

I miejsce – Rafał Jastrzębski

II miejsce – Karol Wyrzykowski

III miejsce – Mateusz Gałązka

Wyróżnienie – Zuzia Pawłowska

 

Klasy I – III

I miejsce – Amelia Piotrak (klasa I)

II miejsce – Oliwia Świercz (klasa III)

III miejsce – Lena Lipska (klasa II)

Wyróżnienie: Nikola Świercz, Tomasz Włodarczyk, Aleksandra Trętowska, Alicja Oleksiak

 

Klasy IV – VI

I miejsce – Weronika Rolka (klasa IV)

II miejsce – Piotr Flur (klasa V)

 

Klasy VII – VIII i gimnazjum

I miejsce – Julia Ochmańska (klasa III gimn.)

II miejsce – Janek Książek (klasa III gimn.)

III miejsce – Lena Radziewicz (klasa VIII)

Wyróżnienie :Krzysztof Kamiński (klasa III gimn.)

 

Konkurs fotograficzny:

I miejsce – Zuzanna Damętka (klasa III gimn.)

II miejsce – Julia Ochmańska (klasa III gimn.)

III miejsce – Bartek Szulkowski (klasa I) , Weronika Rozenek (klasa I)

Wyróznienie : Martyna Mróz (klasa VII), Maja Sitek (klasa VIII)

 

Komitet organizacyjny dziękuje za życzliwość i wsparcie organizacji Zjazdu Absolwentów Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej  im. C. Norwida  w Wyszkowie oraz Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie.

To spotkanie nie byłoby tak atrakcyjne, gdyby nie sponsorzy i ich wsparcie finansowe. Na prośbę komitetu zjazdu odpowiedzieli absolwenci i mieszkańcy wioski. Bardzo dziękujemy Państwu:

 • Joannie i Waldemarowi Gąsiewskim
 • Dorocie i Januszowi Kordowskim
 • Ninie Lewandowskiej – Strąk
 • Elżbiecie i Krzysztofowi Składanek
 • Ewie i Andrzejowi Klimaszewskim
 • Anecie i Łukaszowi Godleś
 • Andrzejowi Lewandowskiemu
 • Ewie i Tadeuszowi Runo
 • Marzenie i Ludwikowi Żmijewskim
 • Tomaszowi Lewandowskiemu
 • Annie i Piotrowi Rozenek
 • Emilii i Marcinowi Rozenek
 • Bogdanowi  Szymańskiemu za użyczenie środka transportu,
 • Dawidowi Ochmańskiemu za retusz i obróbkę zdjęć na wystawę.

 

 

Drodzy absolwenci pamiętajcie, że będziecie w naszej szkole  zawsze mile witani, a jej drzwi są dla was zawsze otwarte!  Ach, co to było za spotkanie! Chciałoby się powiedzieć – Chwilo trwaj….