Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach

ul. Szkolna 26

07-202 Wyszków

tel: (29) 679-14-66, 7424842

Nasi uczniowie pobiegli Tropem Wilczym

Milena Kulesza, Klaudia Balińska, Tomek Włodarczyk, Olek Włodarczyk, Kuba Dawidczyk, Dawid Stosio, Krystian Krajewski, Kacper Leszczyński, Klaudiusz Olender uczcili 4 III 2018 r. Pamięć Żołnierzy Wyklętych udziałem w biegu Tropem Wilczym.

Ten ogólnopolski bieg odbywa się na naszym terenie już po raz trzeci, ale w tym roku po raz pierwszy w Nadleśnictwa w Leszczydole – Nowinach. Wzięło w nim udział ponad 300. osób, w tym bardzo wiele dzieci i młodzieży. Uczestnicy otrzymali pakiety startowe z pamiątkowymi koszulkami oraz medale. Uczniów do biegu zachęciła już po raz trzeci i dopingowała na starcie p. Teresa Przygoda. Wszyscy nasi uczniowie mimo mroźnej pogody bez problemu dobiegli do mety, a niektórzy z nich nawet w samej czołówce. Po biegu na wszystkich czekała wojskowa grochówka, gorąca herbata, kiełbaski i kaszanka. Można było się też ogrzać przy ognisku.

Został odczytany list skierowany do uczestników biegu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

- Wzywam Was! Stańcie do apelu - odczytano nazwiska kilkudziesięciu Żołnierzy Wyklętych, a młodzież z klas mundurowych odpowiadała: "Cześć i chwała bohaterom".  Wygrali, bo wygrywa ten, kto pozostaje w pamięci.

Uczestnicy biegu pokonali leśnymi drogami dystans 1963 metrów - symboliczne nawiązanie do daty śmierci ostatniego Niezłomnego żołnierza antykomunistycznego podziemia, Józefa Franczaka.

Delegacja rodzin Żołnierzy Wyklętych z Wyszkowa oraz organizatorzy biegu Tropem Wilczym 2. marca wzięli udział w uroczystej konferencji w sali kolumnowej Sejmu, organizowanej przez Społeczny Komitet Obchodów NDPŻW -"Żołnierze Wyklęci - świadectwa". Cieszyć się trzeba, że nasi uczniowie w aktywny sposób chcą poznawać historię naszego regionu i ich bohaterów.

 

Galeria zdjęć