Jak to dawniej przed Wielkanocą bywało?

27. marca 2017 roku uczniowie z klas IV – VI uczestniczyli w niecodziennych warsztatach w Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie. Poprowadziła je dla nich Prezes Stowarzyszenia „Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna” p. Halina Witkowska. To pod jej okiem kultywowane sątradycje Białej Puszczy Kurpiowskiej. Pobyt w tym niezwykłym miejscu składał się z dwóch części. Najpierw uczniowie zwiedzili - muzeum skansen. Obejrzeli sprzęty, przedmioty codziennego użytku, ich przeznaczenie a także wygląd tradycyjnej chaty kurpiowskiej z czasów ich pradziadków. Nieczęsto odwiedzają takie miejsca, więc z niezwykłym zaciekawieniem wszystko oglądali zadając przy tym mnóstwo pytań.  Duże zainteresowanie wzbudziła dawna ławka szkolna z kałamarzem i drewnianym piórnikiem, który służył nie tylko do przechowywania przyborów do pisania, ale też często do wymierzania kary nieposłusznym uczniom. Druga część była warsztatowa. Uczniowie podzieleni na grupy sami własnoręcznie wykonywali palmy i pisanki  z  tradycyjnym  zdobnictwem wielkanocnym. Pod czujnym okiem p. Haliny dzieci  wyczarowały prawdziwe tradycyjne  cudeńka.  Trzeba przyznać, że uczniowie są bardzo zdolni i spod ich palców wyszły piękne wielkanocne palemki i pisanki. Część uczniów zajęła się wypiekiem świątecznych ciasteczek. Poradzili sobie świetnie, z zapałem wyrabiając ciasto, wałkując je na stolnicy i wyciskając foremkami fantazyjne wzory. Większość  była zadowolona z efektów swej pracy. A potem na każdego czekała prawdziwa uczta. Wspólne zajadanie ciasteczek, drożdżowego ciasta, a nawet chleba ze smalcem i kwaszonym ogórkiem.  Dzieci powróciły bardzo zadowolone i jeszcze ze świątecznymi  dekoracjami  wielkanocnego stołu.

Wyjazd zorganizowały panie: Iwona Ochmańska i Teresa Przygoda, a wspierała je p. Anna Suchta.

T. Przygoda

Więcej zdjęć na naszej stronie w serwisie Facebook