tel: (29) 679-14-66, 7424842

Międzypokoleniowe spotkanie z Tradycją

Uczniów klasy IV i V odwiedziła z okazji Świąt Bożego Narodzenia grupa seniorów z Leszczydołu – Nowin. Państwo Janina i Roman Mróz, pani Czesława Piecychna i pani Maria Szajczyk  wprowadzili uczniów w świąteczny magiczny czas, taki jedyny czas w roku. Gościem specjalnym był p. dyrektor Krzysztof Ochmański, który złożył świąteczne życzenia i podzielił się ze wszystkimi opłatkiem. Zawitali też uczniowie klasy I szkoły podstawowej z wychowawczynią p. J. Karaśkiewicz.

Dzięki niecodziennym gościom uczniowie mieli okazję uczestniczyć w nietypowej  lekcji historii. Podczas niej dowiedzieli się o przygotowaniach do uroczystej Wigilii, potrawach wigilijnych, choince i jej ozdabianiu domowym sposobem z kolorowej bibuły, papieru i słomek. Były więc życzenia, dzielenie się opłatkiem, konkurs o świątecznych zwyczajach, degustacja tradycyjnych racuchów upieczonych na lnianym oleju.  Konkurs przygotowały dziewczynki z klasy V – M. Szymańska, O. Świeżek, M. Kulesza i A. Piecychna. Nagrodą za poprawną odpowiedź były cukierki. Wigilijne racuchy upiekła p. J. Mróz. Goście pokazali uczniom, jak wyglądał dzień wigilijny w czasach ich dzieciństwa. Najpierw ubierano choinkę, potem przygotowywano stół nakryty białym obrusem, na którym był opłatek, a pod nim sianko. P. Mróz czytał Pismo Święte,  gospodarz składał życzenia, dzielono się opłatkiem, a na koniec wszyscy wspólnie śpiewali kolędy. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, były radosne, uśmiechnięte. Widać było, że takie spontaniczne spotkanie z tradycją bardzo im się podoba. Spotkanie przygotowała p. Teresa Przygoda.