Wiwat ostatki czyli zapusty

Uczniowie naszej szkoły chętnie kultywują dawną ludową tradycję zwaną zapustami. Zapusty to polska nazwa karnawału. Niestety coraz mniej znana,  szczególnie młodszym pokoleniom. My jednak o tej tradycji nie zapominamy. W tym roku klasa IV pod opieką wychowawczyni T. Przygody odwiedzała domy mieszkańców wioski . Dzieci przebrane w postacie związane z baśniami i magią wędrowały po ulicach i prezentowały specjalnie przygotowany na tę okazję program artystyczny.

Barwnych  przebierańcy z radością witali mieszkańcy zapraszając do swych domów i obdarowując słodyczami. W podzięce zapustnicy śpiewali karnawałowe piosenki i mówili zabawne wierszyki. Pozdrawiali gospodarzy i życzyli im wszelkiej pomyślności w nowym roku:

-„ Z życzeniami zachodzimy,

Wiele zdrowia Wam życzymy.

Jak nas dobrze ugościcie,

Wieść będziecie sute życie”

Taki barwny pochód mieszkańcy mogą oglądać  każdego roku.

Śpiewy i tańce dostarczają  i starszym i młodszym wiele radości. Uczniowie klasy IV  przygotowywali się do tych odwiedzin już o wiele wcześniej,  projektowali i przygotowywali stroje, szukali odpowiednich wierszy i piosenek. Wszyscy robili to z wielkim zapałem, traktując jako świetną zabawę i pożyteczne spędzanie wolnego czasu.