„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!”

Taki tytuł nosiło widowisko muzyczno – pantomimiczne przygotowane przez uczniów zespołu szkół z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Piosenką, gestem, wierszem i rekwizytami  przekazali uczniowie zarówno smutek, jak  i ogromną radość.

Przez kilkadziesiąt minut przed oczami uczniów i nauczycieli przesuwały się obrazy z historii Polski XIX i XX wieku. Historii niezwykle burzliwej i smutnej. 123. lata niewoli zostały pokazane w formie scenek pantomimicznych. Uczniowie wcielali się w postacie, które odegrały szczególną rolę w walce o odzyskanie niepodległości – np. rolę Piłsudskiego brawurowo zagrał Mateusz Borkowski. Nie zabrakło poezji Norwida  i  Mickiewicza – poetów emigracyjnych. Ogromny smutek narodu polskiego został uwieńczony radosnym faktem odzyskania niepodległości, o czym powiadomiła Agata Idzkiewicz słowami – „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą” a przed oczami zabranych pojawiły się symbole narodowe  –orzeł w koronie i biało – czerwona flaga. Scenariusz widowiska przygotowała i wcieliła się w rolę reżysera p. T. Przygoda. O oprawę muzyczną zadbała p. J. Piątkowska ze swoim chórem i zespołem gitarowym a dekorację wyczarowała p. Wanda Dąbrowska.

Z okazji Święta Niepodległości kilkunastu uczniów klas IV – VI i gimnazjum wzięło udział w konkursie na plakat i prezentację multimedialną. Z rąk dyr. K. Ochmańskiego i organizatorki T. Przygody otrzymali upominki. Najciekawsze prezentacje wykonali : Tytus Ćwiek i Bartek Gałązka a plakaty : Natalia Suchta i Julia Gąsiewska oraz Lena Radziewicz i Agata Idzkiewicz.