Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach

ul. Szkolna 26

07-202 Wyszków

tel: (29) 679-14-66, 7424842

PaTPORT z Leszczydołu - Nowin na Stadionie Narodowym

40. osobowa grupa naszych gimnazjalistów pod opieką pań: Iwony Ochmańskiej, Teresy Przygody i Małgorzaty Abramczyk uczestniczyła w Gali na Stadionie Narodowym w Warszawie przygotowanej z okazji 10.lecia programu Profilaktyka a Ty. Uczniowie w swoich niezwykle twarzowych czarnych koszulkach, z flagą PaT- u i pod przewodnictwem Kapitana Bartka Balińskiego z wielką ochotą i zaciekawieniem wybierali się na ten jubileusz. Tym bardziej, że był na Stadionie Narodowym. 

Grupa młodzieży z powiatu wyszkowskiego była najliczniejszą, z tych, które  przybyły na narodową arenę. Przewodniczyła jej Kamila Puławska. Wszyscy bawili się i tańczyli, by zamanifestować swoje życie bez uzależnień. Bez alkoholu i narkotyków. Na stadionie zebrał się prawdziwy tłum młodych ludzi, ponad 11 000 osób, oczywiście z całej Polski. Spotkały  się młodzieżowe grupy PaT z całego kraju, które podczas roku szkolnego realizują lokalne projekty dotyczące bezpieczeństwa.

Były pokazy warsztatów - piosenki, zumba, kapuera i wspólne odśpiewanie hymnu PaTowiczów.  Gośćmi byli m.in. Minister Spraw Wewnetrznych Teresa Piotrowska, Komendant Główny Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Zaproszeni goście wspólnie otworzyli galę symbolicznym uderzeniem 10. razy w gong. W organizacji jubileuszu uczestniczyli wyszkowianie Marta Gierlicka z KPP oraz  Damian Wroczyński z-ca rzecznika prasowego PaT.

Odbyły się występy zespołów muzycznych, prezentacje artystyczne przygotowane przez młodzież, rozmowy z ekspertami, m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa, spotkanie z gwiazdami sportu i sceny, a także spektakl laserowo-multimedialny, którego pokaz zakończył wieczór.  Muzyczną noc po gali  rozpoczął koncertem Grzegorz Hyży. Uczniowie mogli porozmawiać i zrobić zdjęcia  ze znanymi aktorami i sportowcami. Był Zbigniew Bródka złoty medalista z Soczi, aktorzy z seriali i programów telewizyjnych(Robert Janowski, Piotr Polk).  Na pasjonatów historii czekała prawdziwa gratka – interaktywna wystawa „Pompeje”.

Obchodom towarzyszył piknik połączony z wystawą „Razem dla bezpieczeństwa”, mający na celu zaprezentowanie sprzętu i wyposażenia służb mundurowych oraz instytucji współpracujących w działaniach na rzecz bezpieczeństwa

Po godzinie 3:00 rozpoczęło się kino  profilaktyczne PaT,  natomiast od godziny 6:00 koncert „Warszawski Świt”, podczas którego swoje utwory zaprezentował zespół Nie oni jedni. PaTowiczów na dobre rozbudziła pierwsza podczas X Przystanku PaT belgijka,  którą na płycie Stadionu Narodowego zatańczyli PaTowiecze.  Kolejne godziny Przystanku rozegrały się na placach i ulicach Warszawy.

Podczas PaTosfery na Placu Marszałka J. Piłsudskiego odbył się koncert i pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej Policji oraz wielkie wspólne czytanie hymnu narodowego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza liderzy PaT  złożyli wieńce i wpisali się do Księgi Pamiątkowej.  Nasi dwaj uczniowie: Mateusz Borkowski i Oskar Żuchowski zostali wybrani  do pełnienia warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza i uczestniczenia w jej zmianie.  Na pewno długo to zapamiętają.

Sprzed Grobu wszyscy uczestnicy przeszli ulicami Warszawy na skwer przy Parku Fontann, gdzie odbyły się animacje społecznościowe PaT  i niestety ale też pożegnanie grup przez  ogólnopolskiego koordynatora Grzegorza Jacha. Zmęczona ale szczęśliwa i pełna wrażeń powróciła nasza grupa do Leszczydołu – Nowin.