Szkoła w Leszczydole – Nowinach pamięta o swoim Patronie

Kwiecień to miesiąc szczególny dla społeczności Zespołu Szkół w Leszczydole – Nowinach. To właśnie rok temu 27 kwietnia w Watykanie na Placu Świętego Piotra, Jan Paweł II  został ogłoszony Świętym kościoła katolickiego. W tym też miesiącu 10  lat temu odszedł do Domu Pana.  To właśnie imię tego Wielkiego Polaka przyjęła Szkoła Podstawowa w Leszczydole – Nowinach.

I tak od 17 lat w swojej pracy realizuje testament swojego Patrona. Co czynić i jak żyć? Jak najlepiej wypełnić ten testament? Tym bardziej, że rok 2015 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II.  I to właśnie w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, ustanowioną przez Jana Pawła II, społeczność szkolna i mieszkańcy wioski postanowili oddać cześć Janowi Pawłowi II. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w Kościele pw. Chrystusa Sługi w Leszczydole Nowinach, odprawiona przez  proboszcza ks. Jan Soliwodę. W wygłoszonym kazaniu podkreślił, że Karol Wojtyła całym swoim życiem odpowiadał na wezwanie Boga.

- Uznał go za swojego pana i zbawcę. Otworzył swoje serce na Boże Miłosierdzie. Zaufał Bogu. Jest Apostołem Bożego Miłosierdzia.

Oprawę muzyczną przygotował zespół pp. Zająców. Po mszy licznie zgromadzeni mieszkańcy, uczniowie i nauczyciele  uczestniczyli w prawdziwej uczcie duchowej, przygotowanej przez społeczność Zespołu Szkół w Leszczydole Nowinach. Obejrzeli niezwykłą część artystyczną, przygotowaną  pod kierunkiem katechetki Bogusławy Gemzy. Nosiła ona tytuł „Blask świętości”. W rolę aktorów wcielili się uczniowie klasy I i II gimnazjum. W roli artystów (ubranych w ludowe stroje) wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Wyszków, prowadzony przez  Czesława Kwiatkowskiego i Piotra Skawskiego.  Czas zatrzymał się na te kilka chwil i zgromadzeni w kościele usłyszeli znów słowa Ojca Świętego, jego nauki oraz bliską sercu każdego Polaka poezję.  Niezwykle bogate treści były urozmaicone  wierszami poświęconymi Janowi Pawłowi II. Młodzi aktorzy zaprezentowali też słowa Papieża, jakie wygłaszał  w czasie swoich licznych pielgrzymek. Szczególne miejsce stanowiły słowa poświęcone dzieciom i młodzieży. Uczniowie oddali w ten sposób cześć swojemu Patronowi.

- Chcemy wyrazić podziw i wdzięczność Papieżowi za jego posługę miłości kościołowi i wszystkim ludziom. Za to, że niósł orędzie wiary i nadziei współczesnemu światu. Za to, że brał w obronę ubogich, cierpiących, prześladowanych. Chcemy podziękować za to, że tak kochał dzieci i młodzież – mówili uczniowie.

Na koniec podziękowali Janowi Pawłowi II za to, że zawsze był przy nich.

- Gdy się rodziliśmy, gdy stawialiśmy pierwsze kroki. Teraz też jesteś i zawsze będziesz z nami  – podsumowali.

Te zapadające w pamięć słowa były przeplatane ulubionymi pieśniami Papieża. Nie zabrakło też utworów o miejscach, które szczególnie ukochał. A takim miejscem na pewno były rodzinne Wadowice.

Po nabożeństwie przed kościołem uformował się pochód. Poprowadził go sztandar  Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leszczydole Nowinach. Za nim delegacja z kwiatami, uczniowie i nauczyciele. Nie zabrakło mieszkańców wioski z sołtysem Bożeną Grzegorczyk na czele.  Ze śpiewem  na ustach wszyscy udali  się pod pomnik Papieża, który znajduje się na terenie szkoły. Tam właśnie odbyła się dalsza część uroczystości. Złożono kwiaty, biało- żółte tulipany, i zapalono znicze. Jako pierwsza uczyniła to delegacja uczniów i dyrektor szkoły. Lena Radziewicz i Janek Książek ze szkoły podstawowej zarecytowali wiersze Karola Wojtyły. Na koniec wszyscy wzięli się za ręce i razem z członkami chóru szkolnego zaśpiewali „Barkę”. Jak jedna wielka Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II.  Artystom, mieszkańcom i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej pełnej zadumy uroczystości podziękował dyrektor szkoły Krzysztof Ochmański. Szczególne podziękowania skierował w stronę p. Zofii Książek, która była dyrektorem szkoły i to właśnie wtedy powstał ten pomnik.  Nawiązał  do nauk tego wspaniałego, przepełnionego miłością człowieka i wyraził radość, że placówka w Nowinach ma szczęście nosić jego imię. Podkreślił, że jest to wielka odpowiedzialność , ponieważ Św. Jan Paweł II mówił: „ wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”. Dlatego zachęcał do doskonałości, ale nie za wszelką cenę i nie kosztem innych.

„Dziękujemy za świadectwo Twego świętego życia i każdy dar otrzymany od Boga przez Twoje wstawiennictwo”.

T. P.