Bezpieczny uczeń

W naszej szkole cyklicznie odbywają się spotkania z przedstawicielami instytucji dbających o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Tym razem odbyły się 3 takie spotkania, w klasach I – III, IV- VI i gimnazjum.  Dotyczyły bezpiecznych ferii, cyberprzemocy i zasad postępowania w kontaktach z osobami obcymi. Organizatorem była pani pedagog  Iwona Ochmańska. O bezpieczeństwie, radach i zasadach opowiadali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie.

Oto kilka zasad, którymi powinni  kierować się uczniowie  w kontaktach z obcymi:

1. NIE PRZYJMUJ SŁODYCZY OD OBCYCH,
  2. NIE UDZIELAJ INFORMACJI, GDZIE MIESZKASZ,
  3. NIE ZATRZYMUJ SIĘ PRZY KIMŚ OBCYM, JEŚLI W POBLIŻU NIE MA INNYCH LUDZI,
  4. UNIKAJ ODOSOBNIONYCH MIEJSC,
  5. NIGDY, POD ŻADNYM POZOREM NIE IDŹ Z OSOBĄ NIEZNAJOMĄ,
  6. POWIEDZ „NIE IDŹ” KOLEŻANCE LUB KOLEDZE, KTÓRZY CHCIELIBY Z NIĄ PÓJŚĆ,

Jeśli obcy będzie próbował cię zatrzymać:

1. BIEGNIJ W KIERUNKU, GDZIE SĄ LUDZIE
  2. JEŚLI TRZEBA, WOŁAJ O POMOC, KRZYCZĄC, ŻE OBCY CIĘ  NAPADŁz użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i

CZYM JEST CYBERPRZEMOC?

O tym niepokojącym zjawisku współczesnych czasów opowiedział uczniom klas IV – VI i  gimnazjum policjant Damian Wroczyński.

. Cyberprzemoc to stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego, takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne. Osobę dopuszczającą się takich czynów określa się stalkerem.

W dniu 6 czerwca 2011 r. weszła w życie poprawka do ustawy – Kodeks karny, opublikowana w Dz. U. z 2011 r. Nr 72, poz. 381, uznająca cyberprzemoc, jak i stalking w Polsce za czyn zabroniony. Obecnie czyn ten podlega karze na podstawie art. 190a K.k.

Bądźmy czujni podczas korzystania z Internetu i pamiętajmy, że nie jesteśmy w nim anonimowi.

Uczniowie też dużo się dowiedzieli na temat bezpieczeństwa w czasie ferii i podczas zabaw zimowych.  Czas wolny nikogo nie zwalnia od myślenia, a każda bezmyślna zabawa może skończyć się tragedią. Szczególnie trzeba uważać na akweny wodne i zimowe zabawy z użyciem łyżew. Lód bywa zdradziecki i pochłonął już wiele ofiar. Nie urządzajmy zabaw na drogach użyteczności publicznej i pamiętajmy o innych.