Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach

ul. Szkolna 26

07-202 Wyszków

tel: (29) 679-14-66, 7424842

Gimnazjaliści poznawali swoją Małą Ojczyznę!

Uczniowie ze wszystkich klas gimnazjum i klasa VI  pod opieką nauczycieli: Anny Suchty, Teresy Przygody, Adriany Rozenek, Beaty Książek, Celiny Kuleszy wyruszyli na 1.dniową wycieczkę do sąsiednich powiatów. Celem był Ciechanów. Po drodze odwiedzili piękny gród nad Narwią – Pułtusk. Miasto to lokowane było w 1257 roku. Pułtusk był trzecim, po Warszawie i Płocku, miastem na Mazowszu z murowanymi fortyfikacjami. 

Jego piękną panoramę uczniowie podziwiali z wieży zamku. W 1806 roku rozegrała się tutaj niezwykle krwawa bitwa pod Pułtuskiem pomiędzy wojskami cesarza Napoleona a Rosjanami, co zostało upamiętnione na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Napoleon Bonaparte przebywał w Pułtusku dwukrotnie w 1806 r. i 1812 r. Miejsce pobytu dzieci miały okazję zobaczyć. Uczniowie pospacerowali po najdłuższym w Europie brukowanym rynku, zobaczyli ratusz, zabytkowe kamieniczki  i udali się do Gołotczyzny. Tu znajduje się Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego. Nasi uczniowie zostali tam niezwykle miło przyjęci, otrzymali gadżety i mieli okazję zapoznać się nie tylko z ofertą edukacyjną ale też poznać zaplecze praktyczne placówki. W centrum wsi znajduje się duży park, w którym mieści się "Krzewnia" – dom, w którym żył i tworzył A. Świętochowski. Ma tam swoją siedzibę Muzeum Pozytywizmu. Obok muzeum stoi dworek, w którym odbywają się imprezy kulturalne. Mają tu miejsce spotkania z poetami, pisarzami, malarzami, m.in. w ramach Ciechanowskich Spotkań Muzealnych.

Niedaleko Gołotczyzny znajduje się Opinogóra – zameczek z ogrodem i kościołem – miejsce należące do rodu Krasińskich. Jego najbardziej znanym przedstawicielem był poeta Zygmunt Krasiński.

W Ciechanowie odwiedziliśmy XIV wieczny zamek książąt mazowieckich, ratusz i średniowieczny rynek. Niebywałą atrakcją były lody i ciastka- dla każdego ucznia- z okazji Dnia Dziecka. Pełni wrażeń uczniowie powrócili do Leszczydołu – Nowin.