Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach

ul. Szkolna 26

07-202 Wyszków

tel: (29) 679-14-66, 7424842

Jan Paweł II ciągle żyje wśród nas

Trzy szkoły z powiatu wyszkowskiego : Blochy, Białebłoto

 i Leszczydół – Nowiny wzięły  udział w Ogólnopolskim Zjeździe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Naszą szkołę reprezentowała p. Teresa Przygoda. Tym razem miejscem spotkania było Technikum Spożywczo – Gastronomiczne w Warszawie. Zjazd trwał 2 dni i wzięło w nim udział około 250 osób z kilkudziesięciu szkół z całej Polski i z polskiego progimnazjum w Wilnie. 

Współorganizatorem był Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie. Organizatorzy przygotowali dla swoich gości niezwykle bogaty program. Zaczęła go prezentacja uczestników zjazdu. Po niej Społeczna Rada Rodziny opowiedziała o dotychczasowych działaniach szkół i o zamierzeniach na ten rok. Już po raz trzeci będzie wydany album Szkół im. Jana Pawła II. Jest nas już ponad 1200. Uczniowie technikum przedstawili montaż słowno  – muzyczny o swoim Patronie. W części konferencyjnej wystąpiły 2 interesujące osoby. Jedną z nich była Aleksandra Zapotoczny, która specjalnie na ten zjazd przyjechała z Watykanu. Ta dziennikarka pracuje w Biurze Postulacji Stolicy Apostolskiej i jest m.in. autorką książki „Wielka księga cudów Jana Pawła II”. A urodziła się w Wadowicach. Opowiedziała o tym, jak gromadziła materiały – świadectwa świętości Jana Pawła II. Drugim prelegentem był dziennikarz radiowy i pisarz Paweł Zuchniewicz. Też jest autorem kilku książek o życiu Papieża Jana Pawła II, m.in. „Papież z Polski . Nasz Święty”.

Dalsza część uroczystości była w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, gdzie rozpoczęła się msza pod przewodnictwem arcybiskupa Henryka Hosera, Ordynariusza Diecezji Warszawsko – Praskiej. Jednym z celebrantów nabożeństwa był ks. Jerzy Błaszczak, który pochodzi z Leszczydołu Nowin. W wygłoszonym kazaniu arcybiskup  przypomniał drogę JP II do Watykanu.

- Musimy być przekonani, że w tym wszystkim, co robimy  Bóg jest największą i najpiękniejszą wartością – powiedział Henryk Hoser.

Po nabożeństwie wszyscy udali się do matecznika zespołu „Mazowsze” w Karolinie. Tam odbył się specjalny koncert dla uczestników zjazdu. Członkowie „Mazowsza” zaprezentowali folklor umiłowanych przez Papieża małych ojczyzn. Nie zabrakło jego ulubionych pieśni . Po tych doznaniach duchowych organizatorzy zaprosili do siedliska Jasminum na integracyjne spotkanie przy grillu. Drugi dzień rozpoczął się od spotkania z kardynałem Kazimierzem Nyczem, który   mówił o szkołach JP II. Zastanawiał się, jak mówić dzieciom o JP II, jak przedstawić jego sylwetkę. Zauważył, że ogromną rolę w tym odgrywa Rodzina Szkół JP II.

- Wzięliście na swoje barki przekazanie treści o Papieżu. O tym, kim był dla kościoła, dla każdego Polaka i dla każdego z nas – podkreślił kardynał.

Przypomniał, że ten rok był szczególny dla Rodziny Szkół, bo patron został świętym. Kardynał Kazimierz Nycz powiedział też o roli JP II, jaką ten odegrał w historii Polski i Europy. Wspomniał datę 4 czerwca 1989 roku.

- Nie byłoby wolnej Polski i Europy środkowo – wschodniej bez papieża Polaka – wyjaśnił.

Kardynał zauważył, że JP II był człowiekiem wszechstronnym, który ciągle się rozwijał.

Prezes Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie Struzik mówił o teczkach pamięci, które w każdej szkole JP II powinny być prowadzone przez dzieci. W nich gromadziłyby pamiątki związane z  patronem. Dzięki temu JP II będzie ciągle żywy. Następnie uczestnicy wyruszyli autokarami na zwiedzanie Warszawy oczywiście śladami JP II. Rozpoczęli od Placu Piłsudskiego, gdzie odbyła się pierwsza msza św. podczas  I pielgrzymki w 1979 roku. Głównym punktem wycieczki była wizyta w Świątyni Opatrzności Bożej. Uczestnicy zjazdu ze smutkiem opuścili gościnne progi warszawskiej szkoły, gdzie czuli się jak w wielkiej rodzinie.  Zlot był okazją do rozmów, wymiany doświadczeń, spotkań znajomych, wzajemnej korelacji. A następny zjazd dopiero za rok. 

Galeria zdjęć