Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach

ul. Szkolna 26

07-202 Wyszków

tel: (29) 679-14-66, 7424842

Festiwal „Białe Skrzydła” na Białorusi

W dniach 01-04 października działający przy naszej szkole Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” wziął udział w VI Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Choreograficznej „Białe Skrzydła” w Maładecznie na Białorusi. Koncert galowy festiwalu odbył się w sali jednego z teatrów w Mińsku. Nasz zespół, który jako jedyny reprezentował na nim Polskę, wykonał trzy kompozycje ze swojego repertuaru.

Choć Festiwal „Białe Skrzydła” był jednym z najkrótszych, w jakich do tej pory uczestniczyła nasza młodzież, nie zabrakło w nim elementów integracji – nie tylko podczas wspólnej próby i koncertu, ale również w miejscu zakwaterowania. Po zwiedzeniu Maładeczna – miasta, które było gospodarzem festiwalu, wszystkie zespoły zamieszkały w obozie pionierskim, malowniczo położonym w środku sosnowego lasu. Już na inauguracyjnym ognisku rozpoczęło się zawieranie znajomości i wspólne zabawy z młodymi tancerzami z innych krajów. Na kolejnych wspólnych posiłkach, na próbie, koncercie, bankiecie pożegnalnym i wycieczkach już nie byliśmy sobie obcy. Nastąpiła oczywiście wymiana adresów, jednak w dniu odjazdu żal było się rozstać, szczególnie z rówieśnikami z Ukrainy i Litwy.

Pewną osłodą po pożegnaniu była wycieczka krajoznawcza po stolicy. Przemiła pani przewodnik opowiedziała o bogatej, ponad tysiącletniej historii Białorusi, pokazała najważniejsze zabytki mińskiej starówki oraz wspaniale rozwijające się nowe dzielnice z kompleksami sportowymi i imponującym gmachem Biblioteki Narodowej.

Na festiwalu obecni byli również przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi oraz Ambasady RP w Mińsku. Występ polskiej grupy bardzo im się podobał. Został też ciepło przyjęty zarówno przez białoruską publiczność, jak i zebranych na widowni ekspertów, którzy bardzo pozytywnie wypowiadali się o poziomie naszych kompozycji tanecznych i ich wykonania.

Anna Skawska