Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach

ul. Szkolna 26

07-202 Wyszków

tel: (29) 679-14-66, 7424842

Sypcie pączki, sypcie chrusty – jak zapusty, to zapusty!

Wiele dawnych zwyczajów odchodzi w zapomnienie. Coraz mniej ludzi o nich pamięta, szczególnie młodych. Na szczęście uczniowie naszej szkoły starają się wiele z dawnych tradycji ocalić .Jedną z nich są Zapusty czyli chodzenie barwnie przebranych postaci po wiosce, odwiedzanie domów, prezentowanie dowcipnych piosenek i wierszyków.

Tym razem w rolę zapustów wcielili się uczniowie klasy V, którzy uczestniczą w zajęciach rozwijających uzdolnienia humanistyczne w ramach programu Szkół Startu do Kariery. Zajęcia prowadzi Teresa Przygoda. Uczniowie : Sylwia Grzegorczyk, Karolina Soliwoda, Roksana Jeż, Patrycja Dziewulska, Anna Sitek, Karolina Kwiatkowska, Anna Iwańska, Alan Falba, Kacper Mazurkiewicz, Daniel Wiśniewski przygotowali specjalny program artystyczny , ,My jesteśmy Zapusty”, który prezentowali w odwiedzanych domach. Za co byli obdarowywani pysznymi pączkami, faworkami i słodyczami.

Jak zapusty to zapusty, tańczą wszystkie drapichrusty

I ja skaczę w prawo , w lewo: raz na komin, raz na drzewo.

A na moje rozkazanie wszystko w skoczny ruszy taniec”

Żeby tradycji stało się zadość chodzili po Zapustach w Tłusty Czwartek . Bo właśnie w tym dniu aż do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową urządzano huczne zabawy, pieczono pączki, szykowano wystawne jedzenie, a po wsiach wędrowały korowody przebierańców. W ten sposób żegnano się z Karnawałem. 

Galeria zdjęć