Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach

ul. Szkolna 26

07-202 Wyszków

tel: (29) 679-14-66, 7424842

Uczniowie na Piastowskim Szlaku

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leszczydole – Nowinach pojechali, zobaczyli i 100. lecie niepodległości uczcili. Klasa V, VI i VII spędziła  kilka majowych dni 2018 roku w sercu Polski, na Piastowskim Szlaku. To tu w okolicach Gniezna, Kruszwicy, Ostrowa Lednickiego i Biskupina nasi przodkowie zbudowali państwo Polan. Uczniowie poznali miejsca związane z państwem pierwszych Piastów. Dla wielu uczniów była to pierwsza podróż w tamte okolice. Te miejsca, każdy Polak powinien znać, i powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić. Wyjazd zorganizowały panie: Teresa Przygoda, Anna Skawska i Anna Suchta.

Zwiedzanie zaczęliśmy od Kruszwicy, pięknie położonej nad Gopłem. To tu w słynnej  Mysiej Wieży, jak głosi legenda, myszy zjadły króla Popiela. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Biskupin. Obejrzeliśmy zrekonstruowaną obronną  osadę sprzed  naszej ery. Podczas lekcji muzealnej lepiliśmy z gliny  pod okiem garncarza naczynia. Mnóstwo frajdy i zabawy. Swoje wytwory dzieci zabrały do domu. Odpoczęliśmy podczas rejsu Diabłem Weneckim po Jeziorze Biskupińskim. A potem kolejka wąskotorowa dowiozła nas do polskiej Wenecji – krainy żnińskiej ciuchci i krwawego „diabła weneckiego”, który straszy w ruinach zamku.   Różne typy kolejek obejrzeliśmy w muzeum i poszliśmy śladami Mikołaja Nałęcza, właściciela zamku. Wieczorem integracja grupy w ośrodku nad pięknym jeziorem żnińskim –pełnym kumkających żab i śpiewu ptaków.

Drugi dzień to wspaniała zabawa w Silveradocity – mieście Westernu. Na Dzikim Zachodzie czekały  na dzieci liczne atrakcje: łapanie na lasso, napad na bank, wybór szeryfa, a nawet obiad w Saloonie. Za 3 dolary kupione  w banku można było wyrobić sobie list gończy ze swoim zdjęciem. Kilka godzin świetnej zabawy.

Po tej odskoczni powrót na ścieżkę piastowskiej historii. Przejazd promem na Ostrów Lednicki, gdzie znajdował się jeden z najważniejszych grodów państwa pierwszych Piastów. I prawdopodobnie miejsce chrztu Polski. Po kolacji ognisko na terenie ośrodka i konkurs wiedzy o odwiedzanych miejscach. Oczywiście z nagrodami. A potem koncert radości dla „Niepodległej”. Na pięknie podświetlonym pomoście dzieci tańczyły do ulubionych melodii. Spontaniczny taniec wciągnął wszystkich, nawet tych najbardziej opornych.  

Prawdziwa uczta duchowa czekała trzeciego dnia. Wizyta w pierwszej stolicy Polski, w Gnieźnie. Tu uczniowie zwiedzili Katedrę Gnieźnieńską, słynne drzwi i Muzeum Początków Państwa Polskiego. Lekko zmęczeni, pełni wrażeń i nowych wiadomości, ale zadowoleni, wrócili uczniowie do swojej małej ojczyzny – Leszczydołu – Nowin.