Katarzynki i Andrzejki

29 XI 2017 roku samorząd uczniowski pod kierunkiem swojego opiekuna p. Anny Suchty zorganizował dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum spotkanie andrzejkowe. Była dyskoteka, no i oczywiście wróżby. Dzieci też mogły się przebrać.

Czym są Andrzejki i Katarzynki? W polskiej tradycji koniec listopada kojarzy się z tzw. andrzejkami– wieczorem wróżb przypadającym na wigilię dnia św. Andrzeja (30 listopada). Współcześnie wróżby te są wykonywane przez kobiety i mężczyzn. W dawnej tradycji polskiej noc św. Andrzeja była czasem wróżenia wyłącznie dla panien, podczas gdy kawalerowie w podobnym celu zbierali się w wigilię dnia św. Katarzyny, w tzw. katarzynki.

W naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowe. Uczniowie z poszczególnych klas przygotowali różne wróżby cieszące się dużą popularnością Wielu uczniów chciało poznać imię swojego przyszłego chłopaka czy dowiedzieć się, kim zostaną. Wszyscy świetnie się bawili. Oczywiście traktując wróżby z przymrużeniem oka. W czwartek następne niespodzianki. Uczniowie mogli się przebrać za cygankę, maga czy wróżkę oraz otrzymać pyszne ciastko z wróżbą przygotowane przez radę samorządu uczniowskiego.