1 Marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Niezłomnych)

„ Ponieważ żyli prawem wilka

historia o nich głucho milczy…”

Prezentacja multimedialna przygotowana przez Aleksandrę Boroń z klasy II gimnazjum, apel przez  radiowęzeł poprowdzony przez dziennikarzy szkolnego radia Julię Ochmańską i Krzysztofa Kamińskiego „Nowiny z Leszczyny” i uczniów z  klasy I gimnazjum, wykonywanie plakatów, gazetka na korytarzu szkolnym, pogadanki  i oczywiście udział w Wyszkowskim Biegu Pamięci „Tropem wilczym” to formy, poprzez które uczniowie uczcili pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Koordynatorem działań była p. Teresa Przygoda – nauczyciel historii. Karolina Kowalska stanęła na podium.

Grupa naszych uczniów uczciła ten dzień udziałem- 26. lutego-  w biegu  „Tropem Wilczym”.  Wyszków włączył się w ogólnopolskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg odbył się  w naszym mieście już  po raz drugi. Poprzedziła go  uroczystość przy pomniku upamiętniającym poległych i pomordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz cywilnych mieszkańców Ziemi Wyszkowskiej, którzy w latach 1944 - 1952 padli ofiarą terroru komunistycznego: apel pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

W samo południe rozpoczął się bieg na symbolicznym dystansie 1963. metry, ponieważ to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty Józef Franczak ps. Lalek. Naszą szkołę reprezentowali: Milena Kulesza z klasy V, Katarzyna Kowalska z klasy I gimnazjum, Karolina Kowalska z klasy III gimnazjum, Krystian Krajewski, Klaudiusz Olender, Kacper Leszczyński, Aleksander Włodarczyk, Dawid Stosio i Jakub Dawidczyk. Startowało około 200 osób w różnych kategoriach. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale i koszulki z sylwetkami bohaterów tamtych wydarzeń.

Karolina Kowalska w swojej kategorii zajęła II miejsce, otrzymała puchar i nagrody.