Wycieczka z projektu "Poznaj Polskę" klasy 1-3

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dwóch wycieczkach, które odbyły się w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, będącego częścią POLSKIEGO ŁADU. Program "Poznaj Polskę" umożliwił młodzieży poznawanie Polski, jej tradycji, zabytków kultury i historii.

17-18 listopada druga grupa uczniów naszej szkoły, licząca 30 osób, wyruszyła na dwudniową wycieczkę dofinansowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w ramach programu "Poznaj Polskę".

Pierwszego dnia uczniowie mieli okazję zwiedzić Muzeum Rolnictwa im.ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Muzeum posiada dziewięć działów: Etnograficzny, Historyczno-Artystyczny, Budownictwa Wiejskiego- skansen, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin, Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich, Tradycji Zielarskich, Muzeum Weterynarii i Oświatowo-Promocyjny. Następnie udaliśmy się do Białegostoku, gdzie zwiedzaliśmy Pałac Branickich oraz mieszczące się w nim Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Muzeum prowadzi działalność naukową, dydaktyczną oraz wystawienniczą. Sam Pałac Branickich to zabytkowe miejsce, w którym można poznać tajniki medycyny z przełomu XIX i XX wieku. Wnętrza pałacu robią niesamowite wrażenie. Pałac jest otoczony pięknym ogrodem, który również ma swoją historię.

Kolejnym punktem na mapie naszej wycieczki był spacer z przewodnikiem po Białostockim Rynku. Zobaczyliśmy: Rynek Kościuszki, Aleję Bluesa, Park Planty oraz bulwary Ireny Sendlerowej. Po całodniowym zwiedzaniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek i obiadokolację.

Kolejny dzień rozpoczął się od pysznego śniadania w Hotelu Leśnym w Białymstoku. Następnie udaliśmy się do Białostockiego Teatru Lalek, gdzie mogliśmy zobaczyć kolekcję lalek ze wszystkich granych  tam spektakli. Białostocki Teatr Lalek to jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na mapie północno-wschodniej Polski oraz jedna z najlepszych scen lalkowych w kraju.  Następnie udaliśmy się do Kruszynian. Zwiedziliśmy tam Meczet znajdujący się w centrum wsi, przy drodze wiodącej do mizar. Mieliśmy też okazję poznać tradycje muzułmańskie. Odwiedziliśmy również meczet w Bohonikach, który mieści się przy drodze, w centrum wsi. Odbyliśmy również spacery po mizarach w Kruszynianiach i Bohonikach – ciągle czynnych miejscach pochówku .

Był to ostatni punkt naszej wycieczki, po którym zmęczeni, ale zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną.