Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach

ul. Szkolna 26

07-202 Wyszków

tel: (29) 679-14-66, 7424842

Wycieczka do Torunia

7 V 2022 r. klasy 6, 7 i 8 wraz z opiekunami: panią Adrianą Rozenek, Iloną Relugą, Beatą Książek i Elżbietą Stokarską odwiedziły Toruń - miasto Kopernika i pierników.

Dzięki pięknej pogodzie i wspaniałej przewodniczce mogliśmy obejrzeć wszystkie najważniejsze zabytki starego miasta. Przy okazji lepiej poznaliśmy postać Mikołaja Kopernika – astronoma wszech czasów, człowieka wielu talentów, ponieważ zajmował się on także medycyną, prawem, filozofią, matematyką, strategią wojskową. Podziwialiśmy piękne kamienice, stare kościoły, widok na Wisłę oraz liczne skrzaty i ceramiczne rzeźby poukrywane w zakamarkach murów i okiennic. Wygłaskaliśmy też pomniki zwierząt i różnych postaci, które ozdabiają toruńskie place ( piesek, skrzypek z żabami, osiołek, itp.).

Po obiedzie obejrzeliśmy seans o konstelacjach gwiezdnych w Planetarium Toruń i uczestniczyliśmy w warsztatach piernikarskich. Każdy mógł zabrać ze sobą wypieczony ozdobny piernik. Warsztaty prowadzili czeladnicy, którzy barwnymi strojami z epoki i gwarą przenieśli nas w średniowiecze.

Zabraliśmy z Torunia obraz pięknych miejsc oraz pół tony pierników.