Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach

ul. Szkolna 26

07-202 Wyszków

tel: (29) 679-14-66

Świetny koncert ZPiT Wyszków

4 czerwca 2017 roku nasz ZPiT „Wyszków” dał koncert w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” w Wyszkowie. Gościem specjalnym był ZPiT „Kurpie” z Ostrołęki. Wypełniona po brzegi sala podziwiała kunszt wokalno- taneczny obu zespołów. Publiczność nagrodziła występ owacjami na stojąco  doceniając talent i wigor młodych tancerzy. Koncert można uznać za niezwykle udany.

      Hasłem przewodnim koncertu były słowa-  „Między Narwią a Bugiem – z nurtem folkloru”. „Jak dwie rzeki łączą się w jedno, by wpaść razem do morza, tak dzieci i młodzież z ZPiT Wyszków i ZPiT Kurpie łączy wspólna pasja: miłość i popularyzacja polskiego folkloru. Koncert inspirowany był dwoma rzekami, które wspólnie dopływają do swojego celu” – zapraszali organizatorzy.

W wykonaniu młodszych i starszych grup zespołów z Leszczydołu Nowin i z Ostrołęki zobaczyliśmy  krakowiaka, polkę, kujawiaka i oberka, stroje i tańce Puszczy Białej, regionu śląskiego, "kurpsioskie" zabawy, suitę lubelską. Koncert rozpoczęły zespoły wspólnym polonezem, a zakończyły piosenką napisaną przez Bartosza Wójcika do melodii  „Płynie Wisła, płynie”. Zespół „Kurpie” szlifuje swoją formę pod okiem Jacka Wójcika, a nasz nowiński zespół prowadzi Bartosz Wójcik, syn pana Jacka, który jest od 2016 r. instruktorem tańca i choreografem. Tańczy w nim obecnie około 40 uczniów i absolwentów Zespołu Szkół w Leszczydole Nowinach.

Początki zespołu „Wyszków”, który działa przy Zespole Szkół w Leszczydole-Nowinach, sięgają 1965 r., twórcą był Wacław Główczyk. W tym też okresie swoją działalność rozpoczął zespół „Kurpie”. Koncert prowadził Bartosz Wójcik wspierany przez przedstawicieli najstarszej grupy tanecznej – Natalię Kowalską i Mateusza Borkowskiego. Dyrektor ZS Krzysztof Ochmański niezwykle dumny ze swoich tancerzy podziękował im serdecznie i zaprosił na spotkanie do naszej szkoły, na wspólną integrację i zabawę.  Gości i opiekuna zespołu obdarował kwiatami. Do życzeń dołączyli się starsi koledzy z Zespołu Ludowego „Oberek” z Wyszkowa obdarowując artystów słodkościami.

Ten koncert nie byłby tak barwny, gdyby nie cudowna i wrażliwa publiczność. Dziękuję Państwu za to, że w dzisiejszym szybkim świecie znaleźliście chwilę, żeby zatrzymać się w Wyszkowskim Domu Kultury i spędzić wieczór z polskim folklorem. Dzięki Wam nasze artystyczne działania nabierają zupełnie innego znaczenia” – zakończył koncert choreograf zespołu Bartosz Wójcik.