Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy.

Uczniowie naszego gimnazjum (z klasy II i III) działający w Ogólnopolskim Programie PaT mieli okazję współtworzyć niezwykłe widowisko edukacyjno – historyczne w reżyserii Grzegorza Jacha– inspektora Policji, autora programu PaT. Na  podstawie widowiska nakręcono film. Spektakl zaprezentowano  na otwarcie Muzeum Katyńskiego w Warszawie w Cytadeli Warszawskiej.

Nasi gimnazjaliści jako jedni z pierwszych mieli okazję obejrzeć miejsce oddające hołd cichym bohaterom radzieckiego mordu. Zginęło wtedy wiele tysięcy polskich oficerów. To właśnie społeczność PaT powiatu wyszkowskiego – a wśród niej nasi gimnazjaliści - została wyróżniona i wybrana do zagrania w tym widowisku. W jedną godzinę spektakl przedstawia 1000 lat historii państwa polskiego. Prowadzi on widzów przez najważniejsze wydarzenia historyczne naszej ojczyzny – od chrztu Polski po Unię Europejską. Przewodnikiem jest narrator i muzyka. W kostiumach z danej epoki i przy pomocy wieloformatowych rekwizytów obserwujemy najważniejsze postacie z naszej historii. Widzimy J. Piłsudskiego czy T. Kościuszkę(świetnie w nie się wcielili  chłopcy z III gimnazjum – M. Borkowski i B. Baliński). Cała nasza kilkunastoosobowa ekipa profesjonalnie weszła w swoje role i aktorsko zadebiutowała przed publicznością. Film będzie miał swoją premierę podczas Ogólnopolskiej Wigilii PaT, a w szkołach będzie pokazywany od stycznia 2016 r. Zanim ten spektakl został zaprezentowany 3. października odbyło się kilka prób w Wyszkowie i jedna w Warszawie. Nasi uczniowie podczas wielogodzinnych aktorskich treningów ćwiczyli swoje role i przygotowywali kostiumy. Podczas wizyty w Warszawie całą społeczność PaT zaproszono na Stadion Narodowy na wirtualną wystawę z Neapolu „Pompeje – życie w cieniu wulkanu”. Uczniami opiekowały się p. Iwona Ochmańska – koordynator PaTPORTU w naszej szkole i p. Teresa Przygoda.