Katyń... Ocalić od zapomnienia

17 września 1939 r. Polska doświadczyła potwornego ciosu. W kilkanaście dni po napaści niemieckiej(1 IX 1939) uderzyły na Polskę wojska sowieckie, zadając cios w plecy polskiej armii. To wydarzenie w bardzo znaczący sposób przyczyniło się do szybkiego zakończenia kampanii wrześniowej, a później do wymordowania  wielu Polaków(szczególnie oficerów) w obozach w Charkowie, Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie  i w wielu innych miejscach kaźni.

Wśród nich byli także mieszkańcy naszego regionu. Jednym z nich to Marian Przychodzki kierownik szkoły w Porządziu. Aby uczcić pamięć tych cichych bohaterów sadzi się dęby katyńskie (także w Wyszkowie). Z inicjatywy nauczyciela historii Teresy Przygody i bibliotekarki Haliny Kwiatkowskiej zostało zorganizowane spotkanie z regionalistą z Wyszkowa - Mirosławem Powierzą, który opowiedział uczniom gimnazjum o tamtych wydarzeniach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na fakty z naszego regionu. Uczniowie oglądając dokumenty, zdjęcia i artykuły poznali mało znane epizody z terenu Wyszkowa i okolicy z okresu II wojny światowej. Wykład uzupełniła wystawa książek dotyczących wojny obronnej Polski w 1939 r. przygotowana przez p. Halinę. Spotkanie odbyło się w filii biblioteki i zaciekawiło wielu uczniów.