Warszawa da się lubić…

O tym, że warto odwiedzać Warszawę przekonali się nasi uczniowie już wielokrotnie. Chętnie zwiedzają naszą stolicę i poznają jej najciekawsze zakątki. Tym razem na wycieczkę wyjechali gimnazjaliści i uczniowie klasy IV.

II i III klasa gimnazjum pod opieką  wychowawczyni Teresy Przygody i pedagoga Iwony Ochmańskiej odwiedziła Bibliotekę Narodową na Ochocie, na Polu Mokotowskim, która została założona  w 1928 r.

Gromadzi ona książki, periodyki, publikacje elektroniczne i audiowizualne wydawane na terenie RP oraz polonika zagraniczne. Jest najważniejszą biblioteką naukową o profilu humanistycznym, głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce.

Obecnie zbiory Biblioteki Narodowej należą do najliczniejszych w kraju. Wśród ponad 8 700 000 jednostek jest  ponad 160 000 woluminów druków wydanych przed 1801 rokiem, ponad 20 000 jednostek rękopiśmiennych (w tym 7000 rękopisów muzycznych), ponad 120 000 druków muzycznych, a także 485 000 rycin.

Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat tej olbrzymiej biblioteki oraz o sposobach korzystania z jej zasobów. Z biblioteki udali się na Stadion Narodowy, gdzie na 2000 m lodowisku mieli okazję szlifować swoją formę na łyżwach lub stawiać pierwsze kroki na prawdziwym lodzie. Była to dla nich nie lada gratka. W programie znalazł się jeszcze film w Multikinie na Targówku i koleżeńskie spotkanie w ulubionej restauracji.

Klasa IV ze swoją wychowawczynią Teresą Świderek  postanowiła odwiedzić Centrum Nauki  Kopernik aby poznać i zrozumieć otaczający nas świat za pomocą obserwacji i własnych doświadczeń. Uczniowie mogli sprawdzić, dotknąć, porównać i przyjrzeć się wszystkiemu z bliska. Na pewno długo tę wizytę zapamiętają. Dostarczyła im ona wielu wrażeń ale tez poszerzyła ich dotychczasową wiedzę. Wielki przeżyciem był tez film Hobbit w wersji 3D. Hobbit Bilbo Baggins razem z Gandalfem oraz trzynastoma krasnoludami zmierza do legowiska smoka Smauga. Bohaterowie chcą pokonać bestię i odebrać jej złoto, które ukradła. Czy im się to udało wiedzą tylko czwartoklasiści.