Szlakiem Powstania Warszawskiego

Uczniowie szkoły podstawowej w ramach realizacji programów Szkół Startu do Kariery wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Tematem przewodnim wyjazdu było Powstanie Warszawskie. Organizatorem Mazowieckie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

W rolę przewodników po miejscach i pamiątkach z sierpnia i września 1944 roku wcielili się pracownicy Biura Turystycznego „Voyager”. W programie znalazła się wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie dzieci obejrzały pamiątki po heroicznej walce Polaków z niemieckim okupantem.

Następnym punktem zwiedzania były miejsca upamiętniające bohaterów powstania. Zobaczyli Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego, Cmentarz Powstańców Warszawy - znajdują się tu mogiły żołnierzy i cywilów zamordowanych przez Niemców podczas walk i po ich zakończeniu. Uczniowie z okien autokaru zobaczyli miejsca , o które powstańcy stoczyli zwycięskie walki z okupantem, m.in. Gmach Pasty na ulicy Zielnej. Trochę zmęczeni ale z wilczym apetytem zjedli domowy obiad. Zaraz po nim czekała wszystkich inna niespodzianka. Podzieleni na 3 grupy z przydzielonymi przewodnikami wyruszyli na pieszy szlak powstania. Przemierzyli około 4 kilometrów. Każda z grup miała jak najszybciej wykonać 25 zadań zaznaczonych na mapie. Odwiedzili na Starym Mieście najważniejsze miejsca, gdzie toczyły się walki . Szukali pamiątek po wydarzeniach z okresu wojny. Najszybciej zadania wykonała grupa mieszana klasy VI z IV. Zajęło im to około 1,5 godziny i zdobyli maksymalną liczbę punktów. Gra miejska wszystkim przypadła do gustu. Ta pełna wrażeń wycieczka poszerzyła zakres wiedzy uczniów o nowe fakty i pozwoliła im spojrzeć na Warszawę trochę z innej strony.