Ach jak przyjemnie spotykać razem się…

W ramach programu Mazowieckie Centra Talentu i Kariery uczniowie szkoły podstawowej uczestniczą w różnorodnych formach zajęć. Jednym z nich są zajęcia rozwijające uzdolnienia humanistyczne. Działają już III semestr. W tej edycji uczestniczy w nich 11 uczniów z klasy VI. Zajęcia prowadzi Teresa Przygoda. Temat zajęć – Poznaj moją Małą Ojczyznę. Jedną z form było przygotowanie i zorganizowanie spotkania międzypokoleniowego „Wieczór wspomnień”. Na to spotkanie uczniowie zaprosili swoich dziadków, rodziców i znajomych. Zaprojektowali dla nich zaproszenia i przygotowali ciekawy program. Przy domowej szarlotce i filiżance herbaty z sokiem malinowym wszyscy miło spędzili czas. Każdy z uczniów miał przydzielone zadanie. Byli więc poeci, konferansjerzy, kelnerzy, jurorzy konkursów, scenografowie. Każdy świetnie wywiązał się ze swojego zadania.

Pierwszym punktem programu było wspólne oglądanie filmów o naszej okolicy- „Między Liwcem a Bugiem” i „Na skraju Puszczy Białe”j oraz spotów reklamujących naszą wioskę i filmu Niepodległa (I i II miejsce w konkursie organizowanym przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.). Potem goście zaczęli dzieciom opowiadać o przeszłości wioski i dawnym życiu jej mieszkańców. Bardzo wszystkim przypadły do gustu wspólne śpiewy pod kierunkiem pani Krystyny Tarnarzewskiej (śpiew) i przy akompaniamencie organowym jej wnuka Sebastiana Klimaszewskiego(pomagał mu Dawid Rojek). Można było się też popisać talentem poetyckim. Uczniowie i goście przeczytali własne wiersze i weszli w rolę swoich ulubionych poetów. Był więc ks. Jan Twardowski, Maria Konopnicka, Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Wisława Szymborska i K. I. Gałczyński. Interpretatorzy upodobnili się do znanych poetów i przygotowali rekwizyty. Widownia wybrała najciekawszą postać. Bezapelacyjnie, po podliczeniu głosów, została nią Jola Skowrońska. Do złudzenia przypominająca Marię Konopnicką. Nagrodą był słodki upominek. Oto jeden z wierszy. Autor Jadwiga Suchta – babcia Natalii i Julii.

Wspomnienia te dobre

Czy też te złe wracają do

Ciebie. Czy chcesz tego czy

też nie.

Czcigodny człowieku

Niezależnie od tego

W jakim jesteś wieku

- od wspomnień uciec to nie

da się.

Więc sanuj wspomnienia

I wszystko co z nimi

związane jest.

Bumerang przez Ciebie daleko

rzucony, powraca on zawsze

Z tej czy innej strony.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć „Moja mała Ojczyzna”. Uczestnicy mogli odnajdywać na zdjęciach znajome miejsca i snuć o nich fantastyczne historie. Spotkanie zakończyły rozgrywki(pary mieszane- dziecko i dorosły). Rywalizowano w warcaby i w chińczyka. Wszyscy świetnie się bawili. Zwycięscy – Tomek i babcia Michalina otrzymali słodkie upominki. Chwile razem spędzone dostarczyły gościom wielu wzruszeń, o czym świadczyły miłe słowa podziękowań pod adresem uczestników SSK. Okazało się, że wieczory można spędzać nie tylko przed komputerem.