Wypoczywajmy bezpiecznie. O czym warto wiedzieć?

Sprawdź organizatora wypoczynku w bazie wypoczynku, na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl

Dlaczego jest to ważne:

Organizator wypoczynku obowiązany jest zgłosić kuratorowi oświaty zamiar jego zorganizowania. Jeśli wypoczynek spełnia warunki określone w przepisach prawa, umieszczany jest w bazie wypoczynku.

Wypełnij kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku -wzór karty określa załącznik nr 6do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. Niedopuszczalne są inne wzory karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku!

Dopytaj organizatora wypoczynku o:

1. organizację podróży do miejsca wypoczynku i powrotu (dane przewoźnika),
  2.  kierownika i wychowawców wypoczynku,
  3.  sposobie komunikowania się z kierownikiem i wychowawcami wypoczynku, ewentualnych ubezpieczeniach, jakimi objęty jest dany wypoczynek,
  4.  warunki zakwaterowania i wyżywienia,
  5.  kwestię korzystania przez dziecko z telefonu komórkowego, tabletu, odtwarzacza itp., listę rzeczy (zgodnie ze specyfika wypoczynku), które dziecko powinno zabrać ze sobą, sposób korzystania z kieszonkowego, w tym możliwości przechowywania pieniędzy  i wartościowych przedmiotów, zasady odwiedzania dziecka.

Przygotuj dziecko do:

1. samodzielnego mycia i ubierania się,
  2. odpowiedniego zachowania się w sytuacjach, które mogą się zdarzyć i zagrozić jego bezpieczeństwu lub bezpieczeństwu innych uczestników wypoczynku.

Nie zapomnij podać dziecku numerów telefonu:

1.  kontaktowego do domu i innych bliskich, alarmowych 112 lub 997, 998 ,999
  2. alarmowego w zależności od miejsca pobytu: nad wodą - 601 100 100, w górach - 601 100 300
  3. telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 lub 111.

Przygotuj odpowiedni bagaż:

W spakowanym bagażu dziecka powinny się znaleźć:

ubranie: nieprzemakalna kurtka lub kombinezon w zimie, nieprzemakalne obuwie, sandały, buty sportowe, pantofle, bielizna na każdy dzień, ubranie na ciepłą i zimną pogodę, nakrycie głowy, zimą dwie pary rękawiczek, a latem dwa stroje kąpielowe, kosmetyki i środki higieny osobistej: pasta i szczoteczka do zębów, mydło, szampon  (najlepiej w saszetkach), duży ręcznik plażowy i dwa ręczniki mniejsze, grzebień,  chusteczki higieniczne, okulary i krem z filtrem UV, długopis, notes z adresami, saszetka (na pieniądze), książka lub gra,  w przypadku wyjazdu na obóz - śpiwór, latarka, płaszcz przeciwdeszczowy.

W spakowanym bagażu dziecka nie powinny się znaleźć:

lekarstwa, które dziecko stale przyjmuje (należy je przekazać wychowawcy),  ostre przedmioty, np. scyzoryk, chyba że jest to obóz harcerski lub wędrowny i organizator na to pozwolił,  zapałki lub zapalniczka.

Pamiętaj za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wypoczynku odpowiada cała kadra wypoczynku, w tym kierownik i wychowawca wypoczynku - od momentu przejęcia uczestnika od rodzica do czasu ponownego przekazania dziecka rodzicowi po zakończeniu wypoczynku.

Ważne!  Sprawdź przed wyjazdem dziecka!

Jeśli Twoje dziecko podróżuje autobusem, sprawdź, czy jest on w pełni sprawny. Skorzystaj ze strony BezpiecznyAutobus.gov.pl.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1481  z późn. zm.) – art. 92a-92t i 96a.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku  dla dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452).

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa