Niezwykły Wieczór dla Niepodległej

11 listopada 2018 roku cała Polska obchodziła niezwykłe święto – urodziny wolnej Ojczyzny- 100 – lecie. Piękny wiek. Nasza szkoła z tej okazji zainicjowała wiele ciekawych pomysłów i realizowała je przez cały rok. Pisaliśmy o tym i na stronie szkoły, i w prasie regionalnej. Jednym z przedsięwzięć było zorganizowanie 7 grudnia 2018 roku  Wieczoru dla Niepodległej.

Dyrektor, uczniowie i nauczyciele zaprosili  na tę uroczystość  mieszkańców Leszczydołu – Nowin i szczególnych gości. Była akademia, spotkanie ze Związkiem Piłsudczyków z Wyszkowa, wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i pieśni patriotycznych. A wszystko to w pięknie udekorowanej w narodowe barwy sali gimnastycznej i przy blasku rozświetlonych lampionów. Pomysłodawczynią i koordynatorem była nauczycielka historii,  p. Teresa Przygoda.

Już przed szkołą gości witały płynące ze szkolnego radiowęzła piosenki patriotyczne. Przybyłych na uroczystość powitał p. dyrektor Krzysztof Ochmański. Szczególnie absolwenta naszej szkoły ks. Jerzego Błaszczaka, Związek Piłsudczyków  Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, regionalistę z biblioteki miejskiej Mirosława Powierzę, radnego Andrzeja Lewandowskiego. Przybył też absolwent Jerzy Maciejewski ze ŚZŻ AK Obwód „Rajski Ptak”. Ciepłe słowa do zebranych skierował ks. Jerzy Błaszak.

Wszyscy odśpiewali hymn Polski, a potem uczniowie przedstawili w formie audycji radiowej akademię. Prowadzili ją  uczniowie: Bartek Gałązka i Filip Maciejewski. Były patriotyczne piosenki zaśpiewane przez chór szkolny i zespół gitarowy (na gitarze zagrał też z nim p. dyrektor) piękne teksty o Ojczyźnie, wizyta J. Piłsudskiego i twórców II RP. Wszyscy  uczniowie pięknie się zaprezentowali. Wyróżniał się Wiktor Mikołajczyk w stroju Piłsudczyka, z szablą u boku i Nikola Rozenek w roli Polski. Akademię przygotowały panie: Teresa Przygoda i Elżbieta Stokarska przy wsparciu p. Elżbiety Choromańskiej(chór szkolny), Elżbiety Szymańskiej ( piosenki klasy II) i Jolanty Piątkowskiej (wiersz klasy „0”). Prelekcję o J. Piłsudskim i rocznicy niepodległości wygłosił gen. Piłsudczyków Konrad Wróbel.

Krótki koncert na pianinie zagrała p. Kinga Szymańska. A potem było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy dźwiękach akordeonu p. Czesława Kwiatkowskiego. Przy filiżance herbaty i pysznym domowym cieście upieczonym przez rodziców  długo jeszcze snuły się rozmowy, nie tylko o niepodległości( z ks. Błaszakiem w roli głównej). Tym wieczorem nauczyciele,  uczniowie, mieszkańcy i goście  oddali hołd niepodległej Ojczyźnie.