Uczniowie klas młodszych odwiedzili skansen w Brańszczyku

2 i 3 października 2018 roku uczniowie klas 0 –III pod opieką swoich pań odwiedzili Skansen im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku.

Przez masywną drewnianą bramę, przed którą stoją rzeźby przedstawiająceKurpia i Kurpiankę, dzieci przeniosły się w inny świat, w czasy swoich pradziadków.  Odwiedzając chałupy, stodołę, oborę, kuźnię poznali warunki życia, narzędzia i przedmioty codziennego użytku swoich przodków. Obejrzeli ciekawą wystawę miniaturek maszyn rolniczych „Od sochy do kombajnu”, o której opowiedział jej twórca  pan Stanisław Kądziela.

Utworzony  w 2015 r. przez samorząd gminy Brańszczyk skansen jest hołdem dla „tradycji i wielowiekowej wiejskiej kultury”. Muzeum gromadzi budynki i przedmioty związane z historią i kulturą Kurpi Białych, grupy o unikatowych strojach i zwyczajach, którą tworzyli osadnicy przybyli w XVIII w. z Kurpi Zielonych.A potem niespodzianka – ognisko, pieczenie kiełbasek i wspólne zabawy.

Klasa II i III odwiedziła też kapliczkę powstańczą z 1863 roku i zapaliła znicz w hołdzie lokalnym bohaterom powstania styczniowego.