Uczestniczyliśmy w odsłonięciu pomnika Stanisława Wolskiego

P. dyrektor Krzysztof Ochmański i poczet sztandarowy naszej szkoły z opiekunem p.  Adrianą Rozenek wzięli udział 3. czerwca 2018 r. w odsłonięciu pomnika Stanisława Wolskiego przedwojennego burmistrza Wyszkowa, ojca Honorowego Obywatela Gminy Wyszków Bolesława Wolskiego i dwóch uratowanych przez niego małych Żydówek. Pomnik stanął na placu Wyzwolenia w Wyszkowie.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. Uczestnicy uroczystości przeszli następnie ulicami miasta, w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP, na plac Wyzwolenia. Na odsłonięcie pomnika do Wyszkowa licznie przybyła rodzina Stanisława i Wincentyny Wolskich, w tym konsul generalny RP we Lwowie, wnuk Stanisława, Rafał Wolski. Na uroczystości gościła także jedna z bohaterek pomnika, ocalona przez Stanisława Wolskiego Brucha Rubinowicz z rodziną. Przybyła też z Izraela i Paryża rodzina nieżyjącej już Racheli Rubinowicz.

Stanisław Wolski był burmistrzem Wyszkowa w latach 1931 - 1939. Po wybuchu wojny odmówił współpracy z Niemcami. Razem z żoną, Wincentyną, uratowali z wojennego pogromu dwie żydowskie dziewczynki, córki wyszkowskiego Żyda Rubinowicza. Za  co p. Stanisław został odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.