W Kuźni kurpiowskiej w Pniewie

Pod okiem pań dzieci upiekły pyszne tradycyjne pierniczki, które potem wspólnie skonsumowały. Miały też okazję spróbować chleba ze smalcem i kwaszonym ogórkiem oraz ciasta drożdżowego. Trzeba przyznać, że smakowało im wybornie. Apetyt dopisywał.

Pod okiem pani Witkowskiej i przy jej pomocy wykonały ozdoby na choinkę, tak jak robiły przed świętami ich prababcie. Ta żmudna praca opłaciła się, a wykonane ozdoby zabrały na choinki w swoich domach. Część dzieci zakupiła gotowe już ozdoby wykonane przez twórczynie ludowe z naszego regionu. Bardzo interesowały się wnętrzem chałupy, zadawały dużo pytań. Sporo sensacji wywołała dawna szkolna ławka z drewnianym piórnikiem i miejscem na kałamarz z atramentem. To była bardzo ciekawa lekcja tradycji, która przybliżyła uczniom przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, jakże inne niż teraz.