Uczniowie naszej szkoły świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała  szereg działań nawiązujących do tak wyjątkowego dla uczniów święta. W szkole dominował kolor niebieski – symbol UNICEFu.

Święto w szkole przebiegało pod hasłem „Dziecko to także człowiek, tylko jeszcze mały” w myśl słów  Janusza Korczaka. Zorganizowano konkurs dla uczniów wszystkich klas na plakat ilustrujący jedno wybrane prawo dziecka, którego zwycięzcami zostały przedszkolaki. Nagrodą był słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców. Uczniowie klasy VII i VIII przygotowali gazetkę z prawami dziecka zapisanymi w Konwencji, przed szkołą przedstawiciele klasy V odczytali wszystkie przysługujące im prawa i zaśpiewali „Piosenkę o prawach dziecka”.

W niebo poszybowały niebieskie balony jako znak solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane i uczczenia 30.rocznicy  uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Na korytarzu wyświetlano prezentację ”PRAWA DZIECKA- Twoje prawa!”, a na najmłodszych czekała atrakcja – malowanie twarzy.

Dyrektor, pedagog życzyli uczniom beztroskich, kolorowych dni wypełnionych uśmiechem, czerpania  radości z bycia dzieckiem oraz tego, aby dorośli przestrzegali praw dziecka na całym świecie.

Koordynatorem i organizatorem obchodów święta w szkole była pedagog Iwona Ochmańska i nauczycielka języka polskiego Aneta Godleś.