XXXII Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Tłuszczu

Ogólnopolska Rodzina Szkół im. Jana Pawła II zrzesza szkoły noszące Jego imię z terenu całej Polski oraz z zagranicy. Każdego roku spotkania nauczycieli odbywają się w innej placówce.  Ich celem jest popularyzacja wiedzy i  pielęgnowanie pamięci o Ojcu Świętym oraz integracja szkół papieskich.

W roku 2019 spotkanie odbyło się 24-25 maja w Tłuszczu pod hasłem „To jest moja Matka - ta Ojczyzna”. Na uroczystość przybyło około 100 delegatów z 40 szkół, w tym reprezentacja Progimnazjum im. Jana Pawła II z Wilna i Polskiej Szkoły Społecznej im. Świętego Jana Pawła II w Grodnie. Naszą szkołę reprezentowały panie: Celina Kulesza i Teresa Przygoda.

Honorowy patronat nad zjazdem objęli m. in.  Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej JE Ks. Bp Romuald Kamiński. Spotkanie rozpoczęło się w piątek 24 maja Mszą Świętą, którą celebrował JE ks. Abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski, sekretarz Jana Pawła II w latach 1996-2005. We mszy uczestniczyli też: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Romuald Kamiński Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej i  Jego Ekscelencja Biskup Radomski Henryk  Tomasik, Duszpasterz Rodziny Szkół. Dalsza część uroczystości była w szkole w Tłuszczu, gdzie uczestnicy doświadczyli niezwykłej gościnności ze strony organizatorów zjazdu i poczuli się jak jedna wielka rodzina. Obejrzeliśmy wzruszającą i perfekcyjnie przygotowaną cześć artystyczną, wysłuchaliśmy ciekawych prelekcji, podjęliśmy nowe plany i zamierzenia, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i wspólnie – trzymając się za ręce, odśpiewaliśmy „Barkę”. 25 maja organizatorzy zabrali nas na wycieczkę po najbliższej okolicy. Były miejsca religijne i te przesiąknięte głębokim patriotyzmem. Bo to właśnie nasz Patron – wielki patriota, uczył nas jak kochać swoją ojczyznę -  Polskę.  Wycieczkę rozpoczęliśmy  od zwiedzania Zespołu Pałacowo – Parkowego w Chrzęsnem. Przedstawiona prezentacja multimedialna była wzbogacona poezją Cypriana Kamila Norwida oraz wspomnieniami Władysława Podkowińskiego. Potem odwiedziliśmy  miejsce szczególne dla każdego Polaka „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. Tu mieliśmy  okazję obejrzeć lekcję żywej historii prowadzoną przez umundurowanych rekonstruktorów, pokaz uzbrojenia i wyposażenia wojskowego z czasów wojny polsko – bolszewickiej, a także udać się na wycieczkę po miejscach pamięci związanych z bitwą pod Ossowem. Potem odwiedziliśmy  w Radzyminie  Cmentarz Żołnierzy Polskich– Mogiłę Bohaterów Poległych w 1920 roku – miejsce modlitwy Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku(podczas pielgrzymki do Radzymina) oraz Dom Świętej Faustyny Kowalskiej w Ostrówku. Kolejny zjazd Rodziny Szkół przeszedł do historii, ale na pewno długo pozostanie w naszej pamięci, a podjęte wspólne  plany i wyzwania znajdą miejsce w pracy wychowawczej naszej szkoły.