Niecodzienne spotkanie z Polakiem z Atlanty

Uczniowie klasy VII szkoły podstawowej i  klasy II gimnazjum mieli okazję spotkać się z niecodziennym gościem ze Stanów Zjednoczonych. 5 czerwca 2018 r. szkołę naszą odwiedził  Robert Lyle. Przyleciał  on do Leszczydołu – Nowin, aby odwiedzić swojego kolegę Jacka Zabielskiego, od 2. lat mieszkańca naszej wioski.

Dziadkowie p. Roberta byli Polakami. Babcia pochodziła z Kresów, a dziadek z Kujaw. Wyjechali za chlebem w okresie zaborów. Nasz gość sam nauczył się języka polskiego od innych Polaków w Stanach. Był na uniwersytecie  lektorem języka angielskiego dla cudzoziemców. Mieszka w Atlancie w stanie Georgia. Polonia tam jest niewielka – około 250 rodzin. Uczniowie mieli okazję porozmawiać po angielsku, zadawali pytania, śpiewali wspólnie piosenki. Trzeba przyznać, że radzili sobie nieźle. Pan Robert opowiadał im o swoim stanie, o Polonii, znanych Polakach i ogólnie o USA.