Klasa VI dla Niepodległej

Uczniowie klasy VI pod kierunkiem p. Teresy Przygody w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości odwiedzali każdego tygodnia (w poniedziałki, I – III 2018 r. ) jedną z klas i przekazywali informacje związane z niepodległością. W zadanie zaangażowani byli wszyscy uczniowie i jedna uczennica z klasy V.  Była to realizacja jednego z zadań poświęconych  przełomowej dacie dla Polski i Polaków. Prelekcje prowadzone były od klasy 0 do klasy III gimnazjum.

Na każdym spotkaniu uczniowie wspólnie śpiewali hymn Polski i uczyli  szacunku dla „Mazurka Dąbrowskiego” i innych symboli narodowych. Uczniowie klasy VI recytowali wiersze o swojej Ojczyźnie ( m. in. „Katechizm polskiego dziecka”, „ Co to jest Polska”).

Przekazywali wiedzę o ważnych postaciach związanych z odzyskaniem i walką o niepodległość ( m.in. Józefie  Piłsudskim) i ważnych datach   (powstania narodowe, tworzenie formacji wojskowych, data odzyskania niepodległości),  śpiewali piosenki, mówili o miłości do Ojczyzny i czym ona dla nich jest. Z ręką na sercu śpiewali „Rotę” Marii Konopnickiej. Na rękach najmłodszych zawiązywali czerwone wstążki – symbol miłości , dzielności,  żarliwości  i poświęcenia dla naszej Ojczyzny Rzeczpospolitej Polskiej.  Uczniowie : A. Badowski, T. Ćwiek, M. Kulesza, M. Mróz, A. Piecychna, D. Piechota, D. Rozenek, O. Świeżek, M. Zalewska  i M. Szymańska bardzo przejęli się swoją rolą, że to właśnie oni przekazują innym tak ważne treści.  W rolę Polski wcieliła się Nikola Rozenek (ubrana w biało – czerwony strój). Pozostali uczniowie z narodowymi akcentami. To była prawdziwa lekcja patriotyzmu.