Jak uczniowie klasy 6. TRADYCJI WIELKANOCNYCH szukali

Uczniowie klasy VI postanowili 27 III 2018 r. pod opieką nauczyciela historii p. Teresy Przygody sprawdzić, jak to jest z tą tradycją świąteczną. Czy jest ona jeszcze w Leszczydole – Nowinach  żywa. Postanowili popytać na ulicach wioski napotkanych mieszkańców. Byli mile zaskoczeni, bo okazało się, że jest bardzo dobrze, i młodsi i starsi pamiętają o tradycji i przekazują ją z pokolenia na pokolenie. A co szczególnie cieszy, święta są międzypokoleniowe. Ze swoimi rozmówcami podzielili się jajeczkiem(czekoladowym) i podarowali  im świąteczne kartki z życzeniami.

Uczniowie pytali napotkanych mieszkańców o przygotowania do świąt – Niedziela Palmowa, Triduum Paschalne, Święconka, Rezurekcja. Dowiedzieli się, co powinno znajdować się na śniadaniu wielkanocnym. Jest też zajączek z prezentami, szukanie jajeczek, niektórzy sami malują pisanki. A drugiego dnia świąt Śmigus- dyngus. Też bardziej nowoczesny z braku studni. Niestety kartki świąteczne z życzeniami odchodzą w zapomnienie, zastępują je SMS i maile. Najważniejsze, że tradycja jest ciągle żywa, a święta spędza się rodzinnie.