Ogólnopolski Dzień Wiatraczka

22 listopada 2017 r. nasza szkoła włączyła się do Europejskiego Tygodnia Świadomości Mukowiscydozy obchodzonego w całej Europie corocznie w listopadzie .Tym samym odpowiedziała na Ogólnopolską Kampanię Społeczną „Szkoła przyjazna chorym na mukowiscydozę”. Inicjatorem działań była jedna z mam, a koordynatorem szkolnej akcji p. Adriana Rozenek.  Wzięli w niej udział uczniowie wszystkich klas.

Dzieci z papieru - indywidualnie i w grupach - wykonywały z wielkim zaangażowaniem i dokładnością różnokolorowe wiatraczki  i przytwierdzały do patyczków.  Klasa VI licząca 10. uczniów wykonała ich aż 113. Dlaczego z papieru? Papier – to coś kruchego, niczym ludzkie zdrowie. Wiatr- to symbol powietrza, oddechu i siły, którą trzeba mieć, by napędzać do ciągłego ruchu, do życia…Niech wiatraki wprawionew ruch szerzą wiedzę o mukowiscydozie! O tej rzadkiej chorobie niewiele wiemy. Mukowiscydoza, inaczej zwłóknienie torbielowate jest zaburzeniem genetycznym, głównie płuc, ale także trzustki, wątroby, nerek i jelit. Jest to choroba genetyczna, którą nie można się zarazić.  W Polsce szacuje się, że z mukowiscydozą żyje około 2 tysięcy chorych, z czego dużą część stanowią dzieci i młodzież szkolna. Coraz częściej takie dzieci spotykamy wokół nas. Chcemy poprzez taką akcję uświadamiać dzieci i uczyć ich przez wspólną zabawę zrozumienia i szacunku dla osób dotkniętych tą chorobą.