Polska to brzmi dumnie - Tydzień dla Niepodległej

11 listopada 2018 roku będziemy mieli szczęście obchodzić szczególną rocznicę. Minie 100 lat odkąd nasza Ojczyzna znów jest wolna i niepodległa. Rok 2017/ 18 p. Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej ogłosiła rokiem dla Niepodległej. Nasza szkoła też aktywnie włącza się w obchody tej rocznicy. Wstępem do tych uroczystości był w tym roku Tydzień dla Niepodległej. Przygotowali go uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. Teresy Przygody. Był apel, uczniowie przeprowadzali lekcje,  wykonywali i rozdawali kotyliony, tworzyli prezentacje, uczestniczyli w Dniu Barw Narodowych i konkursie oraz wykonali gazetkę.

Tydzień - 13 listopada 2017 r. - rozpoczął uroczysty apel Polska to brzmi dumnieprzygotowany przez uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Rozpoczęło go wspólne odśpiewanie hymnu przez uczniów i nauczycieli.  W rolę współczesnego kronikarza z komórką  wcielił się Kuba Dawidczyk, który zapisywał dla przyszłych pokoleń, to wszystko o czym mówili uczniowie. Recytowali wiersze, chór śpiewał patriotyczne piosenki. Pojawiła się w narodowych barwach III Rzeczpospolita(czyli Nikola Rozenek), która mówiła o symbolach narodowych, o szacunku dla nich i rozdawała biało – czerwone balony. Nie zabrakło Marszałka Józefa Piłsudskiego  z legionistami (Amos Zając z Karolem Leszczyńskim i Tobiaszem Szymańskim). Na koniec wszyscy odśpiewali „Jak długo na Wawelu”.

Na świetlicy i podczas lekcji historii uczniowie wykonali kotyliony, które potem rozdawali uczniom i mieszkańcom wioski. Wyświetlane były prezentacje multimedialne o Niepodległej(przygotowane przez uczniów klasy III gimnazjum). Klasa V przygotowała lekcję o niepodległości dla klasy „O”, a klasa VI lekcję w terenie dla mieszkańców ulicy Szkolnej. Uczniowie mówili o barwach narodowych, symbolach i szacunku dla nich. Pytali tekstu hymnu i rozdawali kotyliony. Przekazywali informacje o historii Święta Niepodległości i o twórcach niepodległej II Rzeczpospolitej. Piątek był Dniem Barw Narodowych. Uczniowie biało – czerwonymi barwami uczcili niepodległość Polski. Chętni uczestniczyli w konkursie – Dla mnie Polska to… - dokończ zdanie. Najciekawsze wypowiedzi nagrodzono i przeczytano przez radiowęzeł. To był tydzień szczególny!